DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Stránka věnovaná traktorům na klíček

Družstvo SVED

 

Založeno: rok 1948

Sídlo: Semily, Benešov u Semil

Výrobky: Dříve výroba hraček, dnes transformátory, cívky, elektrické rozvaděče

Web: www.SVED.cz

Info:

Po skončení války se jistý pan Eduard Sedlák rozhodl založit vlastní výrobní podnik na výrobu mechanických hraček. Tato firma pod označením ES vznikla 15. března 1946. Později se k Ed. Sedlákovi připojil jeho bratr Ota Sedlák. Firma s 15 zaměstnanci začala působit na trhu pod náznem ,, Bratři Sedlákové ". Bohužel ne nadlouho. Oba bratři vzhledem k dluhům a velkému nedostatku materiálu přistoupili na nabídku o zapojení do družstva SVED Liberec. S bratry Sedláky pravděpodobně také přestoupil pan František Zeman, který, jak asi mnozí nevíte, společně s Ed. Sedlákem vymyslel traktor na klíček a plno dalších legendárních hraček. Tento pán pracoval s bratry Sedláky od roku 1946. Družstvo SVED se nejprve soustředilo na výrobu plechových hraček, později však při územní reorganizaci byl závod převeden i se zaměstanci pod Kovodružstvo Náchod. 

Informace o všeho všudy prvních traktorech bohužel nejsou známy. Přesně se neví jaké tyto traktory byly a kdo je vyráběl.


Traktory SVED

  

 

 

Valníky SVED

  

Traktor od značky SVED se vyráběl ve dvou barevných provedeních, s černými a šedými pneumatikami. Volanty byly černé a bílé. 

Zdroj: www.sved.cz, vlastní archiv