DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Stránka věnovaná traktorům na klíček

 Kovodružtvo Náchod

  

  

Založeno:  rok 1951

Sídlo: Benešov u Semil, dnes Nový Hrádek a Ohnišov

Výrobky: hračky a vodoměry 

Web: www.Kaden.cz

Info:

Kovodružstvo Náchod pravděpodobně v roce 1951 začalo s výrobou plechových traktorů na klíček, kterou převzalo od družstva SVED. Kovodružstvo tento traktor několikrát inovovalo, poslední inovovaný typ traktoru je asi nejvíce rozšířený. Kovodružstvo vyrábělo traktory až do roku 1991. Poté se rozdělilo na Kaden Nový Hrádek, specializující se na výrobu vodoměrů a Kovap Náchod, které pokračovalo ve výrobě traktorů na klíček.

 

Článek z časopisu ABC o plechovýc hračkách z KDN, poskytl M. Dostál


Traktory KDN I.

   

  

 

   

 

Valníky KDN I.

   

Po převedení výroby pod Kovodružstvo Náchod bylo rozhodnuto o změně barev některých plechových hraček. Mimo válce to byl i plechový traktor, který se měl vyrábět dokonce v několika barevných verzích. Bylo tedy vyrobeno několik prototypů v klasickém červeném, zeleném (foto 1,2,3) a podle některých informací i v modrém provedení. Do výroby se ale dostal pouze klasický červenožlutý traktor. Zelených traktorů bylo vyrobeno velmi malé množství, do současné doby se dochovalo pouze pár exemplářů. Traktor KDN se oproti poslednímu traktoru SVED liší mimo výraznějších barev i jinými pneumatikami a znakem na masce. Dva druhy volantů a pneumatik zůstali. Valník dostal světlejší barvy a také nové pneumatiky.

Traktory KDN II.

   

  

 

  

  

   

Valníky KDN II.

    image image 

Tento traktor byl oproti předešlému typu zcela pozměněn. Plechová kola nahradily plastová připomínající koláč, dostal jíné pneumatiky a především barvy. Prodával se v několika barevných variantách. Nejvíce známá varianta měla tmavě zelená kola a tmavší barvy (novější měly světlejší odstín zelené a celkově světlejší barvy). Prodával se z počátku s valníkem s červenými plech. koly. Druhá, méně známá varianta měla šedá nebo červená kola.

První valníky byly stejné jako u předešlých traktorů, prodávaly se v různých barevných odstínech žluté a měly inovované jen pneumatiky. Později se valník vyráběl s novými koly, shodnými s předními koly na traktoru. Cena samostatného traktoru byla 40,- Kčs, samostatný valník stál 10,- Kčs.

Traktory KDN III.

  

Valníky KDN III.

 

O Traktorech z období let cca 1975 až 1978 by se dalo říci, že se jednalo o mezitipové traktory. Hlavní změnou byla nová kola, zbytek zůstával stále stejný. Změnila se oproti předchozímu traktoru také krabice. Většina údajů o datumu výroby apod. se razítkovala na vnitřní stranu víka krabice, později už byla většina údajů tištěna přímo na krabici a razítkem se uváděl pouze datum výroby. Největší změnou prošly valníky, které byly kompletne inovovány. Zajímavostí je, že se určité období vyráběly bez držáků řetízků.

Traktory KDN IV.

 

 

    

  

    

  

Valníky KDN III.

    

Dobové foto poskytl P. Kropáček

Tento typ traktoru byl posledním vyráběným kovodružstvem Náchod. Oproti předchozímu traktoru se změnil volant, kolík pro zachycení valníku, lehce pozměněné barvy a maska již neměla zářezy. Valník měl zpět držáky řetízků. Traktor se vyráběl se zelenými a žlutými koly. Volant se vyráběl v bezbarvém a bílém provedení. Cena traktoru s valníkem byla 52,- Kčs.  

Foto: kaden.cz, ebay.de, vatera.hu, vlastní archiv, archiv pana M. Dostála, P. Kropáčka